LEGO Contest

The LEGO Contest has grown significantly each time we have had it, having doubled in size from the first contest in 2006; too big for our multi-purpose room in the Downtown Library now, then too big for Weber's, this year we moved to Kensington Court to have enough space to display all the amazing creations.

LEGO creations are judged by local LEGO enthusiasts in seven age groups: Preschool, Grades K-2, Grades 3-5, Grades 6-8, Grades 9-12, and Adults. A variety of prizes are awarded in each age group including such categories as Best Architectural/Engineering, Coolest Robot, Best Vehicle, Most Creative, Most Sophisticated, and our award for AADL LEGO® Master Builder.

2013 LEGO Contest

Once again our annual LEGO contest was hotly anticipated and the entries were bigger and better! All ages from Preschoolers through Adults participated in the event. There were a total of 188 entries and the contest was held on Thursday, August 8 at the Kensington Court Hotel. There were six age categories and winners were chosen within each age group. The top three finishers and the People's Choice winners received custom LEGO trophies. The top three finishers also got medals and gift cards to Target. Please congratulate the winners! Photos of the winning entries will be added to this post on to our gallery soon.To see the contest guidelines and start planning for next summer click here.

Preschool:

1st Place - Lucas Long
Runner-Up - Iris Brabbs
Honorable Mention - Steve Samuel
People's Choice - Lucas Long

Best Motorized Project - Vicky Kotsis
Best Architectural/Engineering Project - Becca Van Lent
Coolest Robot = Sanchia Gupta
Best Vehicle - Scarlett Williams
Most Creative - Eliza Farr
Most Sophisticated - Sarra El-Tawil
Best Local Interest - Kevin Chen
AADL LEGO Master Builder - Owen TenBroeck

Grades K-2

1st Place - Brendan Khuu
Runner-Up - Milo Varnum
Honorable Mention - Elizabeth Finnegan
People's Choice - Milo Varnum

Best Motorized Project - Dominic Nazario
Best Architectural/Engineering Project - Emma Khuu
Coolest Robot - Yotam Chopra
Best Vehicle - Yoyun Kim
Most Creative - Jake Williams
Most Sophisticated - Hanna Nilman
Best Local Interest - Catherine Van Lent
AADL LEGO Master Builder - McKenna Ge

Grades 3-5

1st Place - Eliot Varnum
Runner-Up - Betsy Nieman
Honorable Mention - Piper Favors
People's Choice - Eliot Varnum

Best Motorized Project - Brian Khuu
Best Architectural/Engineering Project - Koen Van Nieuwstadt
Coolest Robot - Noah Nieman
Best Vehicle - Jarrett Tseng
Most Creative - Max Mients
Most Sophisticated - Lily Papp
Super Effective Award - Mason Bleed
AADL LEGO Master Builder - Keegan Globke

Grades 6-8

1st Place - Beatrix Dergis
Runner-Up - Casimir Mankowski
Honorable Mention - Bach Nguyen
People's Choice - Casimir Mankowski

Best Motorized Project - Matt Rupp
Best Architectural/Engineering Project - Derek Mrachko
Coolest Robot - Manish & Ashish Venumuddula
Best Vehicle - Hamza Khan
Most Creative - Alexis Boyer
Most Sophisticated - Ryan Sauer
Best Vending Machine - Bilal Ahmed
Best Use of Tactical Nuclear Weapons - Jeffrey Brooks-Conrad
Best Irreverent Treatment of Star Wars - Joey Nieman
AADL LEGO Master Builder - Alex Szumko

Grades 9-12

1st Place - Zachary Petersen
Runner-Up - Matthew Ramillard
Honorable Mention - Aliahna Porter
People's Choice - Pete Johnson

Best Motorized Project - Alex Wochna
Best Architectural/Engineering Project - Ethan Golombisky
Coolest Robot - Justin Forester
Best Vehicle - Tommy Cohn
Most Creative - Pete Johnson
Most Sophisticated - Alez Siple
AADL LEGO Master Builder - Matt Karls

Adults

1st Place - Virginia Falk
Runner-Up - Nieka Appel & Ken Varnum
Honorable Mention - Peter TenBroeck
People's Choice - Peter TenBroeck

Best Motorized Project - Logan Benton
Best Architectural/Engineering Project - Peter Alway
Coolest Robot - David Papp
Best Vehicle - Paul Bierdz
Most Creative - Amy Remillard
Most Sophisticated - Meenu Garg
AADL LEGO Master Builder - Mike Bleed

2012 LEGO Contest

The 2012 LEGO Contest had 200 entries from preschool age through Adults. The contest happened on Thursday, August 2 with winners chosen by judges Eli Neiburger, AADL Associate Director of IT and Production, Jerzy Drozd, local cartoonist, teaching artist and host of Comics Are Great!, and Jeremy Wheeler, local artist and designer. Check out the list of winners below and take a look at their amazing projects.

Preschool:

1st Place - Milo Varnum
Runner-Up - Iggy Ream
Honorable Mention - Emma Khuu
People's Choice Winner - Milo Varnum
Best Motorized Project - Alexander Smith
Best Architectural/Engineering Project - Kevin Chen
Coolest Robot - Kaiden Davis
Best Vehicle - Dominic Nazario
Most Creative - William Epps
Most Sophisticated - Theo Sacks-Thomas
AADL LEGO® Master Builder - Daniel Mazza
Most Enigmatic - Elijah Davis

All Preschool entries

Grades K-2:

1st Place - Hudhaifah Rehman
Runner-Up - Maxwell Mayman
Honorable Mention - Devayani Pradhan
People's Choice Winner - Micah Davis
Best Motorized Project - Armaan Kamat
Best Architectural/Engineering Project - Keegan Globke
Coolest Robot - Joseph Bonenberger
Best Vehicle - Ocean Brabbs
Most Creative - Heeryan Kim
Most Sophisticated - Adit Vuppala
AADL LEGO® Master Builder - Noah Nieman
Most Magical - Elise Meints

All K-2 entries

Grades 3-5:

1st Place - Betsy Nieman
Runner-Up - Derek Mrachko
Honorable Mention - Anisha Fujii
People's Choice - Elliott Varnum
Best Motorized Project -Koen Van Nieuwstadt
Best Architectural/Engineering Project - Kyan Steudle
Coolest Robot - Grant Pierfelice
Best Vehicle - Liam Farr
Most Creative - Sofiya Palczynski
Most Sophisticated - Alina Mankowski
AADL LEGO® Master Builder - Elliott Varnum
Most Delicious - Abby Dobson
Most Sustainable - Aakarsh Verma
Most Career-Advancing - Bach Nguyen
Best Olympic Event that Should Exist - Henry Lukela

All 3-5 entries

Grades 6-8:

1st Place - Leah Fleming
Runner-Up - Celeste Forester
Honorable Mention - Ryan Sauer
People's Choice - Leah Fleming
Best Motorized Project - Robby Duquette
Best Architectural/Engineering Project - Justin Nieman
Coolest Robot - Hamza Khan
Best Vehicle - Taras Palcyznski
Most Creative - Jeffrey Brooks-Conrad
Most Sophisticated: - [|Kareem El-Tawil]
AADL LEGO® Master Builder - Casimir Mankowski
Best Flyswatter-based Summer Blockbuster - Peter Johnson
Leafiest Giant - Beatrix Dergis
Best Simulation of Ann Arbor Zombie Apocalypse - Oliver Mayman
All 6-8 entries

Grades 9-12:

1st Place - Logan Benton
Runner-Up - Cameron McLaughlin
Honorable Mention - Kevin Tian
People's Choice - Logan Benton
Best Architectural/Engineering Project - Aliahna Porter
Coolest Robot - Alex Morey
Best Vehicle - Luke Thompson-Kolar
Most Creative - Bethany Pletzer
Most Sophisticated - Lee Thompson-Kolar

All 9-12 entries

Adults:

1st Place - Allen Ano
Runner-Up - Nieka Apell
Honorable Mention - Max & Rose Locke and Brian Mickey
People's Choice - Allen Ano
Best Architectural/Engineering Project - Sherif El-Tawil
Coolest Robot - Michele Loewe
Most Creative - Richard Mascotto
Most Sophisticated - Joshua Bautell
AADL LEGO® Master Builder - David Papp

All Adult entries





2011 LEGO Contest

The 2011 LEGO Contest had 206 entries from preschool age through Adults. The contest happened on Thursday, August 4 with winners chosen by judges Eli Neiburger, AADL Associate Director of IT and Production, and Amanda Sari Perez and Josh Valdes, both of All Hands Active an Ann Arbor Maker's community. Check out the list of winners below and take a look at their amazing projects.

Preschool:

1st Place - Adit Vuppala
Runner-Up - Ryan Grant
Honorable Mention - Ellie Finnegan
Most Motorized Project - Ronald Chen
Best Architectural/Engineering Project - Nakshatr Gupta
Coolest Robot - Geunbi Bae
Best Vehicle - Jake Van De Ryt
Most Creative - Sam Rietz
Most Sophisticated - Moses Strom
AADL LEGO® Master Builder - Sanchia Gupta

Grades K-2:

1st Place - Hudhaifah Rehman
Runner-Up - Nicholas Lukela
Honorable Mention - Elliott Varnum
Best Book-Inspired Project - Gabe Johnson
Best Architectural/Engineering Project - Ansh Chauhan
Coolest Robot - Rhys Burman
Best Vehicle - Noah Shin
Most Creative - Lili Bucklin
Most Sophisticated - Helena Marano
AADL LEGO® Master Builder - Hugh McCurren
Best Tethered Aircraft - Malcolm Wilson-Ahlstrom

Grades 3-5:

1st Place - Cortland Toschlog-Green
Runner-Up - Alex Meints
Honorable Mention - Claire Pufahl
Best Game-Inspired Project - Robby Duquette
Best Architectural/Engineering Project - Leah Fleming
Coolest Robot - Logan Stafford
Best Vehicle - Celeste Forester
Most Creative - Beatrix Dergis
Most Sophisticated - Colin Pufahl
AADL LEGO® Master Builder - Andrew Yang

Grades 6-8:

1st Place - Michael Mishler
Runner-Up - Casimir Mankowski
Honorable Mention - Noah Luntzlara
Best Motorized Project - Jack & Robby Haviland
Best Architectural/Engineering Project - Sarah Remillard
Coolest Robot - Olivia Popp
Best Vehicle - Mark Bruey
Mose Creative - Matthew Remillard
Most Sophisticated - Justin Forester
AADL LEGO® Master Builder - Aidan Brown-Danovi
Coolest Robbery - Max Cooley

Grades 9-12:

1st Place - Logan Benton
Runner-Up - John Behrendt
Honorable Mention - Cameron McLaughlin
Best Motorized Project - Alexander Deatrick
Best Architectural/Engineering Project - Ian McKenny
Best Vehicle - Austin Merrick
Most Creative - Nick Lemerand
Most Sophisticated - Avery Feingold
AADL LEGO® Master Builder - Andrew Lemerand

Adults:

1st Place - Brenda Shih
Runner-Up - Kevin & Jennifer Bruey
Honorable Mention - Virginia Falk
Best Architectural/Engineering Project - Jason Zao
Best Vehicle - Tresna Taylor
Most Creative - Amy Remillard
Most Sophisticated - Peter Alway
AADL LEGO® Master Builder - Allen Ano





2010 LEGO Contest

The 2010 LEGO Contest had 173 entries from preschool age through Adults. The contest happened on Thursday, August 5 with winners chosen by judges Eli Neiburger, AADL Associate Director of IT and Production, and Amanda Sari Perez and Josh Valdes, both of All Hands Active an Ann Arbor Maker's community.

Preschool:

1st Place - Hudhaifah Reman
Runner-Up - Willow Denomm
Honorable Mention - Elise Meints
Most Awesome Toilet - Ionie Steadle
Best Architectural/Engineering Project - Maris Rhizal
Coolest Robot - Andrew VanderMolen
Best Vehicle - Kenneth Jiang
Most Creative - Stephanie Hadley
Most Sophisticated - Jameson Szumko
AADL LEGO® Master Builder - Kayli Doom

Grades K-2:

1st Place - Simon Schafer-Klerkx
Runner-Up - Colin Finnegan
Honorable Mention - Alina Mankowski
Best Book-Inspired Project - Abigail VanderMolen
Best Architectural/Engineering Project - Elvin Poskovic
Coolest Robot - Liam McLaughlin
Best Vehicle - Samantha Devaney
Most Creative - Andrew Young
Most Sophisticated - Nathan Yang
AADL LEGO® Master Builder - Aidan Smith
Vehicle We Most Wish Was Real - Aidan Wentzel
Most Plausible Celebrity Transport - Claire Putahl

Grades 3-5:

1st Place - Casimir Mankowski
Runner-Up - Ben Birdsall
Honorable Mention - Tony Tian
Best Game-Inspired Project - Isaac Mangold
Best Architectural/Engineering Project - Mark Bruey
Most Awesome Toilet - Celeste Forester
Best Vehicle - Gavin Nossol
Most Creative - Evan & Ella Markley
Most Sophisticated - Miles Aikens
AADL LEGO® Master Builder - Sarah Remillard
Most Delicious - Stuart Dobson

Grades 6-8:

1st Place - Victor Boyse-Peacor
Runner-Up - Alex Wochna
Honorable Mention - Lee Thompson-Kolan
Best Motorized Project - Alexander Przybylski Deatrick
Best Architectural/Engineering Project - Andrew & Emma Alson
Coolest Robot - Ji Ho Hyun & Philip Rew
Best Vehicle - Matthew Remillard
Mose Creative - Noah Luntzlara
Most Sophisticated - Avi Covrigaru, Gabe Linderman, John & Aaron Crane
AADL LEGO® Master Builder - Hebe Clarke

Grades 9-12:

1st Place - Jordan Steiff
Runner-Up - John Behrendt
Honorable Mention - Peter Zieske
Best Motorized Project - Logan Benton
Best Vehicle - Patrick Weisener
Least Creative - Sam King
Most Sophisticated - Cameron McLaughlin
AADL LEGO® Master Builder - Nick Lemerand

Adults:

1st Place - Peter Alway
Runner-Up - Virginia Falk
Honorable Mention - LiLi
Best Vehicle - John Harris
AADL LEGO® Master Builder - Leonard Blach





2009 LEGO Contest

The 2009 LEGO Contest had 155 entries; it was so big we had to take the contest to Weber's Inn. The contest happened on Wednesday, July 30 with winners chosen by judges Eli Neiburger, AADL Associate Director of IT and Product Development, Eric Klooster, AADL IT Application Developer, and Langel Bookbinder, Founder and Proprietor of battleofthebits.org. Click on the names of winners below to see their winning creations or go to our image gallery to see every submission to this year's contest.

Preschool:

1st Place - Hudhaifah Rehman
Runner-Up - Kenneth Jiang
Honorable Mention - Natalie Leffler
Best Motorized - Tommy Simon
Best Architectural/Engineering - Lucy Cassell-Kelley
Coolest Robot - Kairi Kowalski
Best Vehicle - Kevin Song
Most Creative - Andrew VanderMolen
Most Sophisticated - Hudhaifah Rehman
AADL LEGO® Master Builder - Eliot Schoolmaster

Grades K-2:

1st Place - Vishrut Khandelwal
Runner-Up - Anisha Fujii
Honorable Mention - Forrest Hadley
Best Motorized - Xander Doom
Best Architectural/Engineering - Evan & Ella Markley
Coolest Robot - Ben Birdsall & Scott Knudsen (tie)
Best Vehicle - Walden Jones-Perpich
Most Creative - Rachel Gowell
Most Sophisticated - Alex Szumko
AADL LEGO® Master Builder - Colin Finnegan

Grades 3-5:

1st Place - Peyton Miller
Runner-Up - Calvin Mayman
Honorable Mention - Xavier Iniguez
Best Motorized - Benjamin Eric Cohen
Best Architectural/Engineering - Spencer Steiff
Coolest Robot - Gavin Nossal
Best Vehicle - Joe Schaldenbrand
Most Creative - Ben Gowell
Most Sophisticated - Peter Jacobs & Jayson Song (tie)
AADL LEGO® Master Builder - Eric Xu

Grades 6-8:

1st Place - Caleb Jones
Runner-Up - Ryan George
Honorable Mention - Matthew Remillard
Best Motorized - Marshal Knott
Best Architectural/Engineering - Andreas Prawdzik
Coolest Robot - Christopher Williams
Best Vehicle - Kevin McGregor
Most Creative - Nicole Xu & John Crane, Aaron Crane, and Avi Covrigaru (tie)
Most Sophisticated - Noah Luntzlara
AADL LEGO® Master Builder - Josh Goodman and Andrew Lemerand

Grades 9-12:

1st Place - Peter Zieske
Runner-Up - Elizabeth Deatrick
Honorable Mention - John Behrendt
Best Architectural/Engineering - William Anderson
Best Vehicle - Nick Lemerand





2008 LEGO Contest

Over 130 LEGO Creators participated in the 2008 LEGO Contest. The contest happened on Wednesday, July 30 with winners chosen by judges Eli Neiburger, AADL Associate Director of IT and Product Development, Eric Klooster, AADL IT Component Developer, and Duane Collicott, local LEGO® enthusiast and Brick Bash Master. Click on the names of winners below to see their winning creations or go to our image gallery to see every submission to this year's contest.

Preschool:

1st Place - Jarrett Tseng
Runner-Up - LiWei T. Koh
Honorable Mention - Janie Haviland
Best Architectural/Engineering - Ryan Wong
Coolest Robot - Kody Brown
Best Vehicle - Lila Ryan
Most Creative - Maggie Schultz
Most Sophisticated - LiWei T. Koh
AADL LEGO® Master Builder - Eva Colvin-Garcia

Grades K-2:

1st Place - Jeffrey Brooks-Conrad
Runner-Up - Mozelle Rofick
Honorable Mention - Vishrut Khandelwal
Best Motorized - Ben Birdsall
Best Architectural/Engineering - Joseph Ryan
Coolest Robot - Ryan Gudal
Best Vehicle - Garrett Stroud
Most Creative - Owen Lamb
Most Sophisticated - Maximo Clark
AADL LEGO® Master Builder - Martin Jalet

Grades 3-5:

1st Place - Andrew & Connor Johnson
Runner-Up - Ahmet K. Korkaya
Honorable Mention - Holden Owen Hague
Honorable Mention - Matthew Remillard
Best Motorized - Aaron Crane, John Crane, Avi Covrigaru & Gabe Linderman
Best Architectural/Engineering - Naveen Fujii
Coolest Robot - Aaron Willette
Best Vehicle - Daniel Zacks
Most Creative - Henry & Aidan McCoy
Most Sophisticated - Justin Forester
AADL LEGO® Master Builder - Timothy Dong

Grades 6-8:

1st Place - Jordan Steiff
Runner-Up - Sarah Adams
Honorable Mention - Ryan George
Best Motorized - Florian VanKampen-Wright
Best Architectural/Engineering - Dylan & Miles Aikens
Coolest Robot - Isaac Balinki
Best Vehicle - Michael June
Most Creative - Nicky Hagopian-Zirkel
Most Sophisticated - Stuart Castle & Parker Stebbins
AADL LEGO® Master Builder - Kevin McGregor

Grades 9-12

1st Place - Peter Zieske
Runner-Up - Ian
Best Vehicle - Peter Zieske
AADL LEGO® Master Builder - Ian





2007 LEGO Contest

Judges for the 2007 LEGO Contest were Eli Neiburger, AADL Associate Director of IT and Product Development, Eric Klooster, AADL IT Component Developer, and Duane Collicott, local LEGO® enthusiast and Brick Bash Master.

Preschool:

1st Place - Nathan Remillard
Runner-Up - Vishrut Khandelwal
Honorable Mention - Celia Sorenson
Best Architectural/Engineering - Dominic Rutkowski
Coolest Robot - Fiona Wait
Best Vehicle - Maria Karls
Most Creative - Celia Sorenson
Most Sophisticated - Nathan Remillard
AADL LEGO® Master Builder - Vishrut Khandelwal

Grades K-2:

1st Place - Mark Bruey
Runner-Up - Alita Boyse-Peacor
Honorable Mention - Eric Xu
Best Architectural/Engineering - Sarah Remillard
Coolest Robot - Robert Morton
Best Vehicle - Jeffrey Brooks
Most Creative - Neil Beveridge
Most Sophisticated - Annie Conlin
AADL LEGO® Master Builder - Marc Bruey

Grades 3-5:

1st Place - Kevin McGregor
Runner-Up - Sarah Gowell
Honorable Mention - Justin Forester
Best Architectural/Engineering - Visnu Kanan
Coolest Robot - Eric Osterwisch
Best Vehicle - Aaron Crane
Most Creative - Sarah Adams
Most Sophisticated - Sarah Gowell
AADL LEGO® Master Builder - Luke Cheng

Grades 6-8:

1st Place - Carlos Vazquez
Runner-Up - Davey & Nathan Fitch
Honorable Mention - Jacob Saalberg
Best Motorized - Evan Heetderks
Best Architectural/Engineering - Elana Nanney
Coolest Robot - Joseph Sorenson
Best Vehicle - Jordan Steiff
Most Creative - Carlos Vazquez
Most Sophisticated - Ryan George
AADL LEGO® Master Builder - Davey & Nathan Fitch

Grades 9-12

1st Place - James Dunbar
Runner-Up - Victor Vazquez
Honorable Mention - Jake Johengen
Best Architectural/Engineering - Victor Vazquez
Best Vehicle - Nickolas Parsons
Most Creative - Arthur & Christopher Shih
Most Sophisticated - James Dunbar
AADL LEGO® Master Builder - Vishal Mehta





2006 LEGO Contest

Judges for the 2006 LEGO Contest were Eli Neiburger, AADL Associate Director of IT and Product Development, Eric Klooster, AADL IT Component Developer, and Duane Collicott, local LEGO® enthusiast and Brick Bash Master.

Parent/Child:

1st Place - Jesse Cheng & Dad
Runner-Up - Zane Jones & Dad
Honorable Mention - Alexa Boyse-Pecor
Best Architectural/Engineering - Grace Zheng
Coolest Robot - Christine Zheng
Best Vehicle - Daniel Zacks
Most Creative - Kiele Williams
Most Sophisticated - Huda Vaid
AADL LEGO® Master Builder - Jesse Cheng

Grades 3-5:

1st Place - Ryan George
Runner-Up - Benjamin Janevic
Honorable Mention - Jordan Steiff
Best Motorized - Victor Boyse-Pecor
Best Architectural/Engineering - Alexander Deatrick
Coolest Robot - Caleb Jones & Louis Teitelbaum
Best Vehicle - Diego Garcia
Most Creative - James Portz
Most Sophisticated - Sarah Adams
AADL LEGO® Master Builder - Ian McKenny

Grades 6-8:

1st Place - Ray Batra
Runner-Up - John Behrendt
Honorable Mention - Jake Johengen
Best Motorized - Noah Kaczor
Best Architectural/Engineering - Patrick Weisner
Coolest Robot - Nikita Nikishin
Best Vehicle - Joaquin Aguero
Most Creative - Cal Kirchen
Most Sophisticated - Clara Ness
AADL LEGO® Master Builder - Ashin & Noveen Fuji

Grades 9-12

1st Place - James Dunbar
Runner-Up - Steven Walker
Honorable Mention - Daniel Nees
Best Motorized - Daniel Nees
Best Architectural/Engineering - James Dunbar
Coolest Robot - Elizabeth Deatrick
Best Vehicle - Steven Walker
Most Creative - Joshua Gillespie
Most Sophisticated - James Dunbar
AADL LEGO® Master Builder - Jacob Powers & Emilio Mateo