"It's All Write!" Short Story Contest

The "It's All Write!" Short Story Contest is an annual event sponsored by the Ann Arbor District Library that invites short story entries from teenagers. Short stories are judged in three different groups: Middle School Grades 6-8, High School Grades 9 & 10, and High School Grades 11 & 12. Prizes are given to the top three writers in each age group. Now in its 21st year, more submissions are entered into the contest every year with over 335 in the last few years. Over 2500 entries have been received for the contest since its start and they've come from as far away as the United Arab Emirates. To learn more and enter the contest, take a look at the 2014 contest rules and guidelines.

Looking for other ways to share your writing or maybe even get some published? Check out our list of places to get published or share your writing.



2014 "It's All Write!" Short Story Contest

Around 358 teen writers turned in stories for the 2013 "It's All Write!" teen short story contest. Below is a list of the 2014 Finalists. Winners will be announced at the Awards Ceremony with K.A. Barson on Saturday, May 10.

2014 Finalists in three grade categories:

6-8th Grade:

Elena Bernier
Henry Branch
Mary Collins
Heidi Hepler
Mallery A. Bee
Hannah Kathryn Cohen
Celia Kessler
Ryan Klooster
Emily Lancaster
Zoe Lubetkin
Celeste Pan
Bridget Roberts
Emma Roth
Lydia Stevens
Christopher Zou

9-10th Grade:

Aleyah Austin
Kate Cohee
Sarah DeMont
Catherine Garton
Jackson Hassell
Maariya Mahmood
Emerald Norman
Mya Torres
Kelsey Towne
Avis Zane

11-12th Grade:

Hanel Baveja
Annie Gao
Katherine Hernandez
Katheryne Johnston
Lydia Kibler Evans
Eveline Liu
Jacqueline Ose
Ben Ratner
Ellen Sauer
Nina Shallman


2013 "It's All Write!" Short Story Contest

Around 335 teen writers turned in stories for the 2013 "It's All Write!" short story writing contest. Click on the titles below to read the stories. You can also read the entire 2013 "It's All Write!" Book.

Below is a list of the 2013 winners (and past winners) from the It's All Write! contest, including a list of the 2013 finalists. Read all other submissions that the AADL received here.

Middle School Winners:

1st Cynthia Jia "The Soles of Our Shoes" PDF Text-Only Version
2nd Sofia Kwok "Beach Glass" PDF Text-Only Version
3rd Mary Collins "The Invasion of Lizzy Burnell" PDF Text-Only Version

High School 9th/10th Grade Winners:

1st Marie Martelli "The Gourd Tree"
2nd Milo Davidson "The Prisoner's Dilemma" PDF Text-Only Version
3rd Steven Schulte "Sunstep" PDF Text-Only Version

High School 11th/12th Grade Winners:

1st Allison Light "Going Once" PDF Text-Only Version
2nd Josie Benson "Buoyancy" PDF Text-Only Version
3rd Leah Awkward-Rich "Breach" PDF Text-Only Version


2013 Finalists in three grade categories:

Middle School:

Amy Daley "Summers at Lily Manor" Text-Only Version
Ian Gates "Collage of the Mask" Text-Only Version
Catherine Garton "Glazed Over" Text-Only Version
Julia Graham "A Dark Cloud Around the Moon" Text-Only Version
Elise Hoffman "Freedom" Text-Only Version
Ellie Howell "Breaking Ice" Text-Only Version
Tanvi Jaikamal "Friends" Text-Only Version
Delace Jia "The Contest" Text-Only Version
Zane Jones ”Misled” Text-Only Version
Nicole Knauer ”Bittersweet Notes” Text-Only Version
Miranda McCarthy ”Philosophy of Stars” Text-Only Version
James Read ”Terrible Top” Text-Only Version
Erika Smith ”The Assassin” Text-Only Version
Carson Snyder ”Unknown Love” Text-Only Version
Zoe Stephan ”Letters to Julia” Text-Only Version
Mary Xu ”Fairy Tale” Text-Only Version
Hannah Zonnevylle ”The Rapid Escalation of Tragedy”
Text-Only Version

High School 9th/10th Grade:

Elise Blaauw ”An Empty Hanger” Text-Only Version
Cody Caplette ”The Feeling” Text-Only Version
Woojung Jo ”Choose Your Own Fortune" Text-Only Version
Sarah Elizabeth Kimsey ”With Possible Side Effects" Text-Only Version
Sharon Lee "Citizen Lydia Harrow"
Tashi Stewart ”The Dead Sisterhood" Text-Only Version
Waleed Vaid ”With Every Hardship Comes Ease" Text-Only Version
Catherine Valdez ”Colony Collapse Syndrome" Text-Only Version
Katherine Weber ”The Little Things" Text-Only Version

High School 11th/12th Grade:

Hanel Baveja "Ambassadors of Nostalgia"
Matt Chervin ”Amidst the Lilies" Text-Only Version
Rishindra Chinta ”Shrimposium" Text-Only Version
Mari Cohen ”Ringtones and Reasons" Text-Only Version
Alexa Derman ”On Atticus" Text-Only Version
Megan Estey”One Million Realities" Text-Only Version
Maeher Grewal ”Where the Moon Does Not Rise in Argentina" Text-Only Version
Yoojin Hahn ”But Howard is Not a Character" Text-Only Version
Christian Koch ”Different World, Same Story" Text-Only Version
Kate Lipman ”Eden's Forest" Text-Only Version
Thomas Morin ”Chalk" Text-Only Version
Madeline Woods ”The Great Appliance Rebellion" Text-Only Version


2012 "It's All Write!" Short Story Contest

Around 350 teen writers turned in stories for the 2012 "It's All Write!" short story writing contest. Click on the titles below to read the stories or get the entire 2012 "It's All Write!" Book.

Middle School Winners:

1st Elise Blaauw "Expressionless" PDF Text-Only Version
2nd Sarah Kopacz "Like Summer Rain" PDF Text-Only Version
3rd Kristen Hayden "Shades" PDF Text-Only Version

High School 9th/10th Grade Winners:

1st Hannah Blaaux "The Glass Cage" PDF Text-Only Version
2nd Leon Pescador "When the Sky Falls" PDF Text-Only Version
3rd Madeline Woods "The Rapid Evolution from Dumpee to Dumper" PDF Text-Only Version

High School 11th/12th Grade Winners:

1st Madeleine Bradford "Everything but Wings" PDF Text-Only Version
2nd Josie Benson "Black Walnut" PDF Text-Only Version
3rd Vanessa Decker "Sadie's Eyes" PDF Text-Only Version


2012 finalists in the three grade categories:

Middle School:

Ted Beeson ”The Tale of Sir John” Text-Only Version
Charles Berofsky “The God of the Arts” Text-Only Version
Elise Blaauw "Expresionless” Text-Only Version
Isabella DiBlassio "Awakened” Text-Only Version
Kristen Hayden "Shades” Text-Only Version
Owen Hughes "Stranger’s Tea” Text-Only Version
Cynthia Jia "The Cottage” Text-Only Version
Eli Kirshner "A Foreign Port” Text-Only Version
Michael Kivel "Phoenix” Text-Only Version
Sarah Kopacz "Like Summer Rain” Text-Only Version
Sofia Kwok "The Flower Girl" Text-Only Version
Katie Mina Lee "Wishes, Wishes, Wishes" Text-Only Version
Vivie Li "Finding Me" Text-Only Version
Steven O’Brien "The Corrupt A. I." Text-Only Version
Madline O’Connor "Indifferent Doom" Text-Only Version
Samuel Elijah Parkhurst "The Battle of Shatizu Castle" Text-Only Version
Isabel Ratner "Believe” Text-Only Version
Laurel Spaccarelli "The Strange Lady" Text-Only Version
Meghan Sullivan "Dear Louis” Text-Only Version
Emily Tyner "The Trap Door in the Stage” Text-Only Version
Matthew H. Ward "The Desert” Text-Only Version
Kassidy Zimmer "The Hive” Text-Only Version

High School 9th/10th Grade:

Rebekah Barfield "Justice Among the Pines" Text-Only Version
Helen Blaauw "The Glass Cage" Text-Only Version
Emily Clark "The Color Red" Text-Only Version
Rebekah E. Cline "Secrets of the Greatest Age" Text-Only Version
Meaghan Haling "Lucky Archer" Text-Only Version
Mary Hasty "Thesus" Text-Only Version
Maria Meier "Stolen by the Wind" Text-Only Version
Leon Pescador "When the Sky Falls" Text-Only Version
Dana Shin "Bits and Pieces" Text-Only Version
Wendy Weston "Beloved" Text-Only Version
Madeline Woods "The Rapid Evolution from Dumpee to Dumper" Text-Only Version
Vincent Zahm “Invincible” Text-Only Version
Sherry Zhang "Ensnared Within the Binding Phantasm" Text-Only Version

High School 11th/12th Grade:

Elizabeth Ballou "Caedmon’s Hymn" Text-Only Version
Josie Benson "Black Walnut" Text-Only Version
Michael Bloniarz "Grand Central Station" Text-Only Version
Madeleine Bradford "Everything but Wings" "Everything but Wings" Text-Only Version
Sarah Chavey "Montana" Text-Only Version
Lauren Childs "Hello Again" Text-Only Version
Rishindra Chinta "ETA: 2:30 PM" Text-Only Version
Vanessa Decker "Sadie’s Eyes" Text-Only Version
Margaret Abigail Flowers "Roy’s Round Top Saloon and Dance Hall" Text-Only Version
Ashwin Fujii "Kai and the Sea" Text-Only Version
Ioana Grosu "Lovers in July" Text-Only Version
Alyssa Holmes "Custody" Text-Only Version
Susan LaMoreaux "Sewing up the Seams" Text-Only Version
Clare Nowak "Jack of Many Suits" Text-Only Version
Hannah Pham "Comb-overs and Other Rituals" Text-Only Version
Rhiana Simon "Cooing of the Mourning Dove" Text-Only Version
Danielle Rini "Capital Vices" Text-Only Version
Jacob Thackston "1985" Text-Only Version


2011 "It's All Write!" Short Story Contest

Over 340 teen writers turned in stories for the 2011 "It's All Write!" short story writing contest. Click on the titles below to read the stories or get the entire 2011 "It's All Write!" Book.

Middle School Winners:

1st Samantha Puckorius "Clark and Davidson" PDF Text-Only Version
2nd Carissa Skye "Nexus" PDF Text-Only Version
3rd Dani Smotrich-Barr "Raindrop" PDF Text-Only Version

High School 9th/10th Grade Winners:

1st Madeleine Bradford "I Will Not Forget to Speak" PDF Text-Only Version
2nd Emily Xiao "Importance of Being Intact" PDF Text-Only Version
3rd Erin Baughn "To Fix the World" PDF Text-Only Version

High School 11th/12th Grade Winners:

1st Alexia Antoniou "TAPS" PDF Text-Only Version
2nd Ben DeVries "Running" PDF Text-Only Version
3rd Logan Kilpela "Herra's Nation" PDF Text-Only Version


2011 finalists in the three grade categories:

Middle School:

Matthew Boone “Fading Angel”
Elena Chambers “Conquering Samantha Hudson”
Connor Dehring "Baseball and Bullies"
Genera Fields "The Girl That Hated Fairy Tales”
Hannah Foster "Finding the Light”
Emma Gillies "Arala's Tale”
Ross Grogan-Kaylor "Raid on Seafort”
Cynthia Jia "Feathers"
Alban Jimenez "You Can Go Home on the Moving Train--I Will Build the Tracks"
Sarah Beth Kimsey "Maurice's Departure"
Eli Kirshner "Theft of No Value"
Sarah Kopacz "Where We Belong"
Kate Lukomski "Bella"
Erica Noble "Mark's Story"
Sloan Olsen "Never Thought I Was”
Paloma Paez-Coombe "The Glass Bottle”
Madi Rhea "Rain in the Forecast”
Nate Simon "Fifty Feet”
Alma Thompson "Fort Independence”

High School 9th/10th Grade:

Rebecca Amidei "Flawless"
Stephanie Boyd "The Freshie"
Iona Grosu "Passing Trains"
Aglaia Ho "The Song of the Butterfly"
Quinn Johns "Bread and Circuses"
Piper Kachman "The Beginning of the End"
Kate Lipman "Mammoth Games"
Lydia Munz "Ropeburns and Cigarette Scars"
Kaitlin Ruiz "Taking the Leap"
Abby Shotwell "Perfection as a Science"
Gabrielle Vuylsteke "The Blind Girl and the Protegee"
Wendy Wiland "Wings"
Sid Wilder "The Visit"

High School 11th/12th Grade:

Jing Chai "My America"
Mark Cortes "Unsatisfied Customer"
Michelle Grifka "Surprises"
Alyssa Holmes "Photo Album"
Hannah Kagan "The Sound of Silence"
Logan LeDuc "Brittle"
Brianna Matava "Window Washer"
Andrea Nicholson "Selfish"
Victoria Parr "Outside of God's Shadow"
Emmeline Ringquist "Greetings"
Kim Tran "Minotaur in the Darkness"
Margaret Whittier-Ferguson "Stop Bath"





2010 "It's All Write!" Short Story Contest

Over 250 teen writers turned in stories for the 2010 "It's All Write!" short story writing contest. Click on the titles below to read the stories or get the entire 2010 "It's All Write!" Book.

Middle School Winners:

1st Ifeoma Irobunda "The Garden Gnome" PDF Text-Only Version
2nd Jessica Liu "Hana" PDF Text-Only Version
3rd Hanel Baveja "My Brother, Isaac" PDF Text-Only Version

High School 9th/10th Grade Winners:

1st A. Bishel "The Bird Syndrome" PDF Text-Only Version
2nd Rose Condon "Canon In D" PDF Text-Only Version
3rd Erin Baughn "Switched" PDF Text-Only Version

High School 11th/12th Grade Winners:

1st Allison Burg "Cappuccino Girl" PDF Text-Only Version
2nd Kayla Stoler "It's Like a Sanctuary" PDF Text-Only Version
3rd Jasmine An "I Care" PDF Text-Only Version


2010 finalists in the three grade categories:

Middle School:

Emily Austin “Mrs. Mugglewump”
Caitlin Bowen “Monster”
Christy Choi “Reading Beauty"
Erika Dunkelberger “The Ride”
Claire Fishman “Found and Lost”
Quinn Johns “The Siege of Alesia”
Noah W. Luntzlara “Arcade”
Marissa Martzolff “Following Moss and Stars"
Grace McGibbon “Death, Divorce, Doughnuts & Red Ferraris”
Rishika Ramireddy “A Second Chance”
Andrea Scheffler “Death in Her Eyes”
Tanner Smart “Rogues Revealed: A Tale of Traitors & Heroes”
Jacqueline Way “Getting Up”

High School 9th/10th Grade:

Maggie Bonar “Revolution’s End”
Jing Chai “The Sailor Moon Card”
Maxwell Klausner “A Step into Manhood"
Christa Kuck “Bailey”
Susan LaMoreaux “Swimsuit Situation”
Kristen Lee “At the End”
Jessica MacDonald “Heaven Isn’t a Place”
Summer Moore “Hyperactive Hyperbole”
Aminah Muhammad “Mommy’s Girl”
Brittany Newell “The Tuckers”
Yunhan Wei “Karma”
Belinda Zoller “The Number”

High School 11th/12th Grade:

Gabrielle Cohen “In a Line”
Nasha deBryun “Nadia”
Kelly Falkowski “Card Tricks”
Michelle Grifka “Fresh Start”
Zubin Zhan “Ephemeral”
Katie Knoll “Pieces”
Nathan Lannan “Damaged”
Alyssa Liljequest “Imposter Navigator”
Ian Macdonald “My Hero”
Jennifer Pampreen “Weightless”
Megan Shiplett “Razzmatazz”
Rachel Stokes “Descent”"





2009 "It's All Write!" Short Story Contest

Over 200 teen writers turned in stories for the 2009 "It's All Write!" short story writing contest. Click on the titles below to read the stories or get the entire 2009 "It's All Write!" Book.

Middle School Winners:

1st Christy Choi "Stynkchro Boy" PDF Text-Only Version
2nd Christina Bartson "Four Rolls of Toilet Paper" PDF Text-Only Version
3rd Kaitlin Daida "Brothers, Calendars, and Lies" PDF Text-Only Version

High School 9th/10th Grade Winners:

1st Lexie Bartell "Day at the Museum" PDF Text-Only Version
2nd Honora Wood "Trinity" PDF Text-Only Version
3rd Kaitlin Daida "Charlie's Sleep" PDF Text-Only Version

High School 11th/12th Grade Winners:

1st Rebecca Cao "Great Beauty" PDF Text-Only Version
2nd Lindsay Fischer "The Pebble Factory" PDF Text-Only Version
3rd Michele Jobst "It" PDF Text-Only Version


2009 finalists in the three grade categories:

Middle School:

Rose Condon "Hill of Four Trees"
Caroline Elliott "'Nam"
Aglaia Ho "The Kingdom"
David Mazza "The Game"
Hank Miller "Thank You, Roy"
Sreya Modepalli "My Wind"
Arkadia Kozak Pereklita "Whisper"
Madeline Qi "Public Transportation"
Mishka Repaska "An Early Separation"
Javier Taylor "Sir Arthur"
Dana Tessmer "Hero"
Abigail Zielke "Two's Company, Three's an Angry Mob"

High School 9th/10th Grade:

Sarah Breyer "The Blue Bead"
Elinor Chambers "My Gift"
Abbie Cousino "Jake's Alley"
Aerie Em "Blue Skies"
Marin Gow "Coming Back"
Jay Hack "Linear Theory"
Nathan Liang "Memories Die Hard"
Kate Markey "Somewhere Over the Rainbow"
Martha McAlister-Raeburn "The Secret Goldfish"
Kate Sears "I Am the Ocean"
Teal Speece "Rocks in the Riverbed"
Hannah Underhill "The Amethyst Bird"

High School 11th/12th Grade:

Riley Boorman "Buried Regret"
Srilatha Eadara "Zahra"
Sevde Felek "Two Bites of Pogaca"
Joseph Fishman "Joseph Daniel Fishman"
Charles Hack "A Formative Episode From the Early Life of Alastor Pelham Cavendish, Esq."
Nicole Holtzman "You Can't Be True, Dear"
Griffin Johnson "Haze"
Pablo Leon-Luna "River Scarred"
Hannah Overhiser "The Red Ink"
Mary Scott "Transient Paradise"
Shoshana Schultz-Purves "Breaking Daybreak"





2008 "It's All Write!" Short Story Contest

Click on the titles below to read the stories or get the entire 2008 "It's All Write!" Book.

Middle School Winners:

1st Mari Cohen "Purple" PDF Text-Only Version
2nd Lydia L. Brown "Bittersweet" PDF Text-Only Version
3rd Caroline Elliott "Notes of Amadeus" PDF Text-Only Version

High School 9th/10th Grade Winners:

Regina Rose Kazanjian

1st "Loways and Highways" PDF Text-Only Version
2nd Lindsay Fischer "Everything is Connected" PDF Text-Only Version
3rd Sussy Pan "Breaking the Birthday Curse"

High School 11th/12th Grade Winners:

1st Eva Colás "Searching" PDF Text-Only Version
2nd Lindsey Maxon "Networking"
3rd Josh Ballard "Premonitions of a Janitor" PDF Text-Only Version


2008 finalists in the three grade categories:

Middle School:

Christina Bartson "Blind"
Ann Huang "The Lake"
Susan Lamoreaux "A Pet Fern"
S.M. Lazarsfeld "Trading Queen"
Mindze E.C. Mbala-Nkanga "The Wardrobe"
Natalie Nagpal "The Draakan Trilogy: Vioris"
Sarah Starman "A Black and White Memory"
Eugene Zen "The Chocolate Covered Fiasco"

High School 9th/10th Grade:

Yazen Alshunnar "The Wall"
Gabrielle Blakemore "Only as You Make Them"
Kate Brown "Traveling"
Stephanie Chueh "The Strange Disappearance of Alonzo Montgomery"
Carlina Duan "Steps"
Jakob Hildebrandt "St.Joe"
Katelyn Horning "Why Would it be Murder???"
Noah Kaczor "Churchill"
Sandra Periord "A Date with Disaster"
Hehui Quan "The Fortuitous Day of David Virens"
Stephanie Steele "Surfing Tournament"

High School 11th/12th Grade:

Emily Brown "Boredom Can Be Dangerous"
Isabella Decker "Available May Through October"
Elinor Epperson "Cats With Bright Orange Homes"
Kerry Flannagan "Dr. Sherman and the Quahog"
Harper Jocque "We Who Stand and Speak of Culture"
Dmitri Kapousta "Self-Made Prophet"
Jen Pittman "Model"
Rebecca E. Punch "Chiaroscuro"
Noam Samuel "Day of Atonement"
Kaylie Schaufele "To The Next Step"
Matt Sherry "Your Friendly Neighborhood Extortionist"
Nathan Shumway "Fantasy and Fire"
Julia Tang "Under the Weather"
Raymond P. Viviano "The Contrast"





2007 "It's All Write!" Short Story Contest

Middle School Winners:

1st Ben DeVries “Why I Failed My Math Exam-A Confessional”
2nd Mari Cohen “The Truth Prisoner”
3rd Dylan Schepers “Jack Summers”

High School 9th/10th Grade Winners:

1st Paul Princen “Generation Gap”
2nd Alex Gradwohl “Seeking Strength”
3rd Jordan Pemberton “It Rained Last Night”

High School 11th/12th Grade Winners:

1st Jackie Cohen “Something Else”
2nd Estelle Drent “The Fifty-Dollar Fish”
3rd Isabella Decker “Adam and Laura”

2007 finalists in the three grade categories:

Middle School:

Josie Ruth Cohen “Karen’s Clone”
Rebecca Dyck “Just in Time”
Betsy Mansfield “An Immigrant’s Journey”
Priyanka Menon “Empathy or Hope”
Andrew Paulissen “The Sithills”
Jasmine Powell “I’ll Be Waiting”
Samantha Rudelich “Will”

High School 9th/10th Grade:

Lindsay Fischer “Symmetrical”
Mira Fishman “Chickpeas”
Constance Lam “The White Carnation”
Naomi Lin “The Many Days in a Minute”
Charles Lu “Helping Out”
Lindsey Maxon “Purpose”
Nowal Nasir “The Bargain”
Kelly Newman “The Day Ed (Almost) Died”
Joon-Hyock Oh “The Great Barrier Reef”
Allison Reid “Jimmy Meets Mother Theresa”
Bailey Yi “Washed Away”

High School 11th/12th Grade:

Luis Anderson “Corvus”
Amit Ashkenazi “Kings and Servants”
Evan Granito “The Beard”
Emily Grove “Arys”
Sarah Hodin “Raindance”
Lauren Koski “Stains”
Emma List “Mission Accomplished”
Angela Marchand “Otto”
Sabrina Na “Timeless”
Lizzie Rivard “Washed Away”
Andy Seiler “Nets”
Julia Upfal “The Wedding”





2006 "It's All Write!" Short Story Contest

Middle School Winners:

1st Lindsay Fischer “Alien Girl”
2nd Timothy G. Rhein “Escape to Denmark”
3rd Isabel McKay “A Slanted Roof”

High School 9th/10th Grade Winners:

1st Eva Colás “Morning Again”
2nd Maya Lamm “Saved”
3rd Sabrina Na “Daisies in the Garden”

High School 11th/12th Grade Winners:

1st Emmaleigh Mia Paul “How to Make Empenadas”
2nd Jenneva Scholz “The Gift”
3rd Eva Miller “A Romance”

2006 finalists in the three grade categories:

Middle School:

Kristy Abrahm “Takato Miato”
Calina Duan “Entwined”
Derek Fead “The Best Kind of Injury”
Maggie Grundler “A Little Catching Up”
Laura Immonen “Me, the Blizzard, and a Turtle”
Lissa Kryska “Dopey and Seven Princesses”
S.M. Lazarfeld “Lonesome”
Teddy Perry “Mammoth”
Abby Pianelli “The Secret”
Allison Sharrar “A Brighter Future”
Nick Sorscher “The Firestone”
Walaa Tout “Guilty for Greed”
Christy Vanek “Wake Up”
Margaret Whittier-Ferguson “Seeds”
Eugene Zen “Giants Ants Attack”
Annie Zhang “A View From the Handing Platform”

High School 9th/10th Grade:

Margaret Agnew “The Siren’s Eye”
Megan Brooks-Planck “The Glass Factory”
Emily Brown “Moving On”
Sam Dochoda “The Iron-Pawed Wolf”
Sian Dowis “Dopey”
Chris Jalilevand “The Remote”
Hallie Morris “Lilacs for Sara”
Priyanka Murthy “The Party”
Elizabeth Przbyiski Deatrick “Freedom Lake”
Mary Taylor “Regarding the Plums”
Jennifer W. Woolley “And Ending With Pearls”

High School 11th/12th Grade:

Leah Bromberg “Riding Love”
Daniel Burgener “Weaving Death”
Jackie Cohen “Eccentricity”
Anneka Goss “The Tidepool”
Alistair Hayden “When Two Worlds Collide”
Marisa Huston “The Jesus Lights”
Catherine Opalka “Eight Hundred Feet”
Martin Tinkerhess “Midnight Blues”





2005 "It's All Write!" Short Story Contest

Middle School Winners:

1st Mary Gallagher “Madoc”
2nd Julia Durham “The Story of My Life”
3rd Victoria Linder “Racing the Tides”

High School 9th/10th Grade Winners:

1st Jaclyn Cohen “Sparks”
2nd Lily Baker “Mr. Horace”
3rd Geoffrey McFarland “Priorities of a Country Witch”

High School 11th/12th Grade Winners:

1st Kati Shanks “Passing Judgment”
2nd AbdiAziz Ali “Run From the War”
3rd Nicole Stagg “Expecting”



2004 "It's All Write!" Short Story Contest

Middle School Winners:

1st Laura Wellman “The Painter”
2nd Lizzie Rivard “One December Morning”
3rd Firas Shalabi “Lunch Up High”

High School 9th/10th Grade Winners:

1st Camille Bonham “Pineapple is the Best I Can Do”
2nd Jenneva A. Scholz “Secrets”
3rd Lin Yang “The Orange Tree”

High School 11th/12th Grade Winners:

1st Nicole Stagg “On Tethered Wings”
2nd Adam Markovitz “Plumbing the Depths”
3rd Erin Pianelli “Code Blue”



Comments

great writing! good job!